Ligonio kambarys
Jei yra galimybė, pageidautina ligoniui paskirti atskirą kambarį. Jei tokios galimybės yra, širma atitveriama geriausia kambario dalis. Kambarys turi būti nuolat vėdinamas. Šaltuoju metų laiku orlaidė atidaroma 20 – 30 minučių nerečiau kaip 3 – 4 kartus per parą. Ligonis tuo metu šiltai užklojamas. Vasarą langas ar orlaidė turi būti atviri visą laiką, tik svarbu, kad kambaryje nebūtų skersvėjų. Kad nesikauptų dulkės, grindys ir baldai šluostomi drėgnu skuduru 1- 2 kartus per dieną. Langas ir orlaidė tuo metu turi būti atidaryti.
Ligonio maitinimas
Ligonio maitinimui slaugantysis turi skirti daug dėmesio. Jis turi išsiaiškinti su gydytoju, kuo, kiek ir kada reikia maitinti ligonį. Tinkamas maitinimas suteikia ligonio organizmui reikalingų jėgų, kurios padės greičiau pasveikti. Kai kurių susirgimų metu, vienos maisto medžiagos tinka, o kitos ne. Ligonio maitinimo režimas, kurį sudaro leidžiamų vartoti produktų sąrašas, nustatytas valgio kiekis ir valgymo laikas, vadinamas dieta. Dietą skiria gydytojas. Dieta tampa gydymo priemone kai kurių susirgimų atvejais, pavyzdžiui, skrandžio opaligės. Kitų susirgimų metu iš dietos išimamos medžiagos, kenksmingos ligoniui (pavyzdžiui, dieta be druskos, skiriama esant inkstų uždegimui; dieta be angliavandenių, skiriama cukraligės atveju). Daugiausia ligonio maiste turi būti baltymų (mėsa, žuvis, varškė), riebalų (sviestas), angliavandenių (krakmolas, cukrus) ir vitaminų (daržovės, vaisiai).
Teisingas maitinimas
Prieš maitindamas ligonį, slaugantysis būtinai turi nusiplauti ir nuplauti ligonio rankas. Valgydamas ligonis turi būti patogioje padėtyje. Reikia pasirūpinti, kad valgydamas ligonis nematytų tokių daiktų, kurie slopina apetitą (stiklainių su skrepliais, nemalonaus kvapo vaistų ir kt.). Ligonius reikia priversti gerai sukramtyti maistą. Jeigu ligonis gali valgyti mėsą, tai geriau duoti kapotą. Po valgio, maisto likučius reikia tučtuojau išnešti iš ligonio kambario.
Skiriami tokie ligonių maitinimo būdai: aktyvusis, pasyvusis ir dirbtinis. Aktyviai maitindamasis, ligonis suvalgo maistą prie stalo, jeigu tai leidžia gydytojas. Jeigu gydytojas neleido ligoniui maitintis prie stalo, slaugantysis turi pasirūpinti, kad ligonis galėtų patogiai pavalgyti lovoje – pristumti stalą ir pan. Ligonį reikia truputį pakelti, padėti po nugara pagalvę, padaryti taip, kad ligoniui būtų patogu maitintis lovoje.
Kai ligonis negali pavalgyti pats, slaugantysis turi pavalgydinti ir pagirdyti ligonį iš gertuvės, iš kurios galima duoti jam buljono, arbatos, kisieliaus. Prieš maitinant tokį ligonį, reikia būtinai pridengti jo krūtinę servetėle. Slaugantysis atsistoja iš dešinės pusės prie ligonio lovos, kaire ranka truputį pakelia su pagalve ligonio galvą, prilaikydamas ją maitinimo metu, o dešine ranka, su šaukštu maitina ligonį. Maistas turi būti nelabai karštas, bet ir neataušęs. Maitinti ligonį reikia 4 – 5 kartus per dieną, tiksliai nustatytu laiku. Gerti ligoniui duodama, kiek jis nori, išskyrus tuos atvejus, kai tai apsiriboja specialūs gydytojo nurodymai.
Jeigu ligonis negali nuryti arba atkakliai atsisakinėja valgyti, kaip pasitaiko psichinių susirgimų metu, gydytojas paskiria dirbtinį maitinimą. Dirbtinai maitinama pro ploną zondą, kuris įkišamas į skrandį pro nosį. Prieš kišant zondą, reikia jį išvirinti ir nuvalyti vazelinu arba glicerinu. Dirbtinai maitinama buljonu, kakava, pienu, grietinėle arba kitomis nurodytomis medžiagomis. Namie dirbtinis maitinimas vartojamas labai retai. Kai kuriais atvejais, gydytojai skiria maitinamąsias klizmas. Jos statomos taip pat, kaip ir paprastosios (valomosios) klizmos. Skirtumas tik tas, kad maitinamosios klizmos stiklainis pripildomas gydytojo nurodytu mišiniu. Prieš maitinamąją klizmą, reikia išvalyti žarnyną paprastąja klizma.
Dėl ligonių gėrimo taip pat reikia tvirtai vykdyti gydytojo nurodymus. Karščiuojantys ligoniai jaučia troškulį ir vartoja daug skysčių. Kai kurių susirgimų metu, kuriuos lydi aukšta temperatūra ir troškulys, vartoti daug skysčių kenksminga. Todėl slaugantysis turi tiksliai išsiaiškinti su gydytoju, kiek skysčių galima duoti ligoniui per parą, kiek kartų per dieną, ar galima duoti mineralinio vandens ir kt. Visais atvejais nereikia duoti ligoniui iš karto daug gerti.
Šaltinis: Gydytoja Almantė-Judita Šulgienė-Rabikauskienė ,,SLAUGOS PAGRINDAI". Kaunas, 2007“
UAB “Vilandra”
Terminalo g. 8, Kuprioniškių km, Vilniaus raj.
Fax.: 5 2 601828
Epaštas: info @ vilandra.lt