Spausdinti

Šlapimo nelaikymas

slapimo nelaikymasŠlapimo nelaikymas (inkontinencija) – tai būklė, kai šlapimas išteka dėl šlapimo pūslės funkcijos kontrolės praradimo. Šis susirgimas sukelia ir fizinių, socialinių, ir psichologinių problemų. Nors apie tokį sveikatos sutrikimą žinota jau senovės Egipte, apie tai kaip apie bėdą rašė Avicena ir Hipokratas, tačiau ir šiomis dienomis šlapimo nelaikymas laikomas gėdingu dalyku. Nors ir kiek laiko tai bevargintų, kad ir koks būtų nesulaikomo šlapimo kiekis, žmonės vis dar vengia ne tik apie tai pasipasakoti artimiesiems, kurie galėtų padėti, bet net ir nesikreipia į medikus. Juk ankstyvoje ligos stadijoje ėmusis gydymo dažnai įmanoma išvengti tokio sutrikimo visą likusį gyvenimą. Šlapimo nelaikymo problema vargina įvairiausio amžiaus žmones: ir mažus vaikus, ir 30-metes moteris, o dažniausiai – vyresnio amžiaus senjorus.

Paskaičiuota, jog šlapimo nelaikymas vargina maždaug 10-30 proc. moterų ir apie 1,5-5 proc. vyrų (ypač vyresnių nei 65 metų). Dažniausiai tokie vyrai turi problemų su priešine liauka (prostata), šlapimo pūslės ir  takų navikais. „Vyriškas“ šlapimo nelaikymas gali būti susijęs su dirgliąja ar perpildyta šlapimo pūsle ar stresinis, o štai moterims dažnai tai sukelia nėštumas, gimdymas (dėl susilpnėjusių dubens dugno raumenų), antsvoris. Moterys šlapimo nesulaiko fizinio krūvio metu: čiaudint, sportuojant, šokant, juokiantis ir net lytinių santykių metu. Kartais dailiosios lyties atstovės pokštauja, kad priėjusios prie namų durų jau užsinori „į tualetą“, tačiau toks jų elgesys (kaip ir bėgantis iš krano vanduo), pasirodo, yra šlapimo nelaikymo pavyzdys.

Šlapimo nelaikymo priežastys gali būti įvairios:

 

  • nervų sistemos sutrikimai;
  • šlapinimosi sutrikimai dėl šlapimo takų infekcijos;
  • sąmonės sutrikimai;
  • tarpvietės raumenų nusilpimas;
  • anatominiai pokyčiai (susiaurėjimai, fistulės);
  • šlapimo pūslės disfunkcija (dėl nervų sistemos pažeidimo ar kokios organinės ligos) ir kt.

 

Ir menkai, ir gan stipriai nekontroliuojamai ištekančiam šlapimui sugerti būtina naudoti higienos priemones. Tinkamas jų pasirinkimas gali sumažinti daugelį psichologinių problemų. Pagal ištekantį šlapimo kiekį jo sugėrimui gali būti naudojami įklotai, sauskelnės, sauskelnes – kelnaites ir kt. Kadangi šis sutrikimas gali pažeisti odą, jos priežiūrai verta pasirinkti tinkamiausią sau produktą. Visos higienos priemonės yra pagamintos aukščiausios kokybės, ekologiškos ir kuo daugiau galvojant apie patogumą žmogui, jo anatomines savybes. Kai kuriems žmonėms, kuriuos vargina šlapimo nelaikymas, valstybė kompensuoja sauskelnes, įklotus ir vienkartines paklodes, tad vertėtų išnaudoti šią lengvatą.

Tinkamas šlapimo sugėrimo priemonių naudojimas gali padėti išvengti net menkiausių nemalonių akimirkų. Tik šiek tiek skirkite dėmesio sau ir džiaukitės gyvenimo teikiamais malonumais!